***
Franciaország Ukrajna negyedik legnagyobb nyugati fegyverzeti támogatója az Egyesült Államok, Németország és az Egyesült Királyság után. Oroszországot agresszornak tartja, és következetesen kiáll Ukrajna területi integritása, szuverenitása mellett. Ugyanakkor a háború kezdete óta az oroszokkal való kapcsolattartás fenntartása, a tárgyalásos megegyezés pártján volt.
Tárgyalási kapu nyitva tartása Moszkvával
Emmanuel Macron a hagyományosan jó francia-orosz diplomáciai viszonyra építve
az ukrajnai háború előtt közvetítőként próbálta menteni a helyzetet,
áthidalni az amerikai (nyugati) és orosz biztonsági álláspontok között növekvő távolságot. Néhány nappal az orosz támadás előtt Moszkvában tárgyalt Putyin elnökkel, és megpróbálta lebeszélni a katonai megoldásról.
A francia külügy úgy értékelte, hogy a nyugati „héjákkal” ellentétben az oroszok gyengítése azzal, hogy bevonják egy konfrontációba, negatív következményekkel járhat Európa számára, Moszkva Európa helyett Kína felé orientálódhat majd, annak minden gazdasági (energetikai) és politikai következményeivel. Párizs tehát amellett érvelt, hogy Amerika és Európa a végsőkig tartsa fenn kapcsolatait Oroszországgal.
A francia álláspont módosulását a háború megindításának sokkja váltotta ki
– mondta el egy hónappal ezelőtt lapunk Világrend című podcast-jában a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója. Fejérdy Gergely szerint az oroszok több szinten felrúgták a status quo-t, nemcsak a kelet-európai színtéren, de Afrikában is, ahol a Wagner csoport kisöpörte a franciákat azok afrikai érdekeltségi területeiről, például Maliból. A francia diplomácia ezt követően beállt az európai sorba, de a mérsékeltek csoportjába, fenntartva a párbeszéd, a tárgyalásos megoldás lehetőségét.
A háború eszkalálódásával ugyanakkor Moszkva már Párizsra sem hallgatott, ezért
Macron belátta, hogy Európának Kína segítségére lesz szüksége, hogy nyomást tudjon gyakorolni az orosz politikára
– fejtegette a Franciaország-szakértő, hozzátéve, hogy éppen ennek érdekében bonyolította le Macron az azóta sok uniós kritikát kapott kínai hivatalos látogatását.
Az oroszok elvesztették legitimitásukat – magyarázta uniós kollégáinak Pozsonyban Macron, de figyelmeztette őket: ha mindenképpen csak a Nemzetközi Büntetőbíróságot szánják Putyinnak, kellemetlen lehet majd a valósággal találkozni: vélhetően a háború lezárásánál ugyanezzel az orosz rendszerrel kell majd tárgyalni a béke feltételeiről.